Haber

Battista’nın yeni hızlanma rekoru

Pininfarina’nın tamamen elektrikli Battista Hyper GT modeli, Hindistan’daki hızlanma denemelerinde Rimac Nevera’nın rekorunu kırmayı başardı.

2,2 milyon dolarlık EV, sıfırdan 97 km/sa hıza 1,79 saniyede ve 100 km/sa hıza 1,86 saniyede ulaşan en hızlı seri üretim otomobil olduğunu zaten kanıtlamıştı. Bununla da yetinmeyen Pininfarina, bu ayın başlarında Hindistan’ın Natrax test tesisinde Battista’nın hızlanma süresini azaltmak için Autocar India ile çalıştı ve hızlanma ve azami hızı kaydetmek için VBOX ekipmanı kullandı.

1874 beygir gücündeki makine, Michelin Pilot Sport Cup 2R lastiği aracılığıyla 2340 Nm tork uygulayarak 400 metreyi 8,55 saniyede, 800 metreyi de 13,38 saniyede geçmeyi başardı.

Bu 8,55 saniye, Battista’yı 2021’de 8,58 saniye kaydeden Rimac Nevera’nın çok az önüne geçirdi. Ancak iki elektrikli hiper arabanın bu kadar yakından eşleşmesi şaşırtıcı olmamalı. Battista, Nevera ile aynı MESKEN platformu etrafında inşa edilmiştir ve bir Rimac dört motorlu aktarma organları kullanır.

Ekip ayrıca Battista’yı 358,03 km/s hıza çıkararak yeni bir başarıya daha imza attı.

Yine de, Guinness’in ünlü kitabının gelecek yılki baskısında bu kayıtlardan herhangi birini rastgele bulmayı beklemeyin. Guinness Dünya Rekorları tarafından değil, Hindistan Motor Sporları Kulüpleri Federasyonu (FMSCI) tarafından onaylanmıştır.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu