Haber

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, uzaya çıkan ilk Türk olan Alper Gezenavcı’nın içinde bulunduğu SpaceX’e ait uzay aracı hakkında açıklamalarda bulundu.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Fergani CEO’su Selçuk Bayraktar, uzaya çıkan ilk Türk Alper Gezenavcı’nın yer aldığı SpaceX’e ait uzay aracının dün gece saat 00.49’da fırlatıldığını söyledi. Taksim Meydanı’nda “kubbe çadır” adı verilen dev kubbeli planetaryumda bu anı takip eden Selçuk Bayraktar, projeleri hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Selçuk Bayraktar: “İlk uydumuzu bu yıl uzaya fırlatmış olacağız”

Yolun hemen başında bulunan Fergani formasyonu hakkında konuşan Selçuk Bayraktar, projenin planlandığı gibi gittiğini belirtti. Bayraktar, bu yıl ilk uyduyu uzaya fırlatacaklarını yineleyerek projeyle ilgili şu ifadelere yer verdi;

Yörüngesel transfer araçları üzerinde de çalışıyoruz. Ülke olarak artık sadece insansız hava araçlarında değil, fırlatma çarpma sistemleri ve roket motorlarında da katı yakıtlı motorlar üretebiliyoruz. Bunlar çoğunlukla savunma sanayi alanındadır. Fergani isimli bir kuruluş olarak fırlatma sistemleri geliştirmeyi hedefliyoruz.

Fergani ne yapmak istiyor?

Fergani ilk olarak alçak yörüngeli uydu sistemlerini geliştirmeye başlayacak. Burada tıpkı SpaceX’in Starlink uydu internet şirketinin yaptığı gibi küçük boyutlu uyduları LEO yörüngesine (160 km – 2 bin km) taşımaya odaklanılacak.

Bayraktar açıkladı: Teknofest 2024’ün hangi ilde yapılacağı belli oldu!

Bu yöndeki bir diğer adım ise yeniden kullanılabilir sistemler olacaktır. Selçuk Bayraktar daha önce Musk’ın, faydalı yükünü uzaya bıraktıktan sonra yere inebilen Falcon 9 roketlerini yeniden kullanarak maliyetten nasıl tasarruf ettiğini ve geleceğin bu alanda olduğunu belirtmişti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

dodurgahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu