Ekonomi

Borsa haftaya yükselişle başladı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi haftaya yüzde 0,49 artışla 5.051,64 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 24,81 puan ve yüzde 0,49 yükselerek 5.051,64 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,62, holding endeksi yüzde 0,43 arttı. Sektör endeksleri arasında yüzde 3,27 ile en çok taş ve toprak değer kazanırken, en çok yüzde 0,34 ile metal eşya ve makineler kaybetti.

Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi günü yüzde 0,36 artışla 5.026,83 puandan tamamladı.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntı nedeniyle açılan BIST 100 endeksinin toplam 3 işlem gününde fiyat avantajı yüzde 0,58 oldu.

Analistler, dünya genelinde açıklanan verilerin ve merkez bankası yetkililerinin sözlü yönlendirmesinin şahin para politikalarının devam edeceğine dair endişeleri artırmasıyla küresel borsalarda dalgalanmanın devam ettiğini söyledi.

Analistler, yurt içinde Kahramanmaraş merkezli deprem haber akışının ve alınan tedbirlerin yansımalarının izlenmeye devam edeceğini belirterek, bilgiye duyarlılığın yüksek olduğu bu dönemde piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini belirtti.

Analistler, bugünün bilgi gündeminde ülkedeki tüketici inanç endeksinin, Almanya’daki Üretici Fiyat Endeksi’nin ve Euro Bölgesi’ndeki tüketici inanç endeksinin öne çıktığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu