Haber

Ulucanlar’dan yeni Anayasa mesajı… Yeni anayasa Türk Yüzyılına çok şey katacak

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla “1982 Yerine 2023 Anayasası Sempozyumu” düzenleniyor.

İletişim Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’nun Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlediği sempozyumda, hazırlanacak yeni anayasanın çağın demokratik gerekleri ile temel hak ve özgürlükleri güvence altına almasına yönelik temel yaklaşımlar tartışıldı.

Sempozyumda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir dönemde Türk İnkılâbı iddiamızın gerçekleşebilmesi için yeni bir Anayasaya ihtiyaç olduğunun bir gerçek olduğunu söyledi.

“Görevimiz sistemi en sürdürülebilir şekilde kurmaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Milletimizin dünyaya ve hayata bakışına, ülkemizin hedeflerine uygun bir Anayasa metni lazım. Herkesle buluşacağız. Bu konuyla ilgili Meclis’te gruplar var ve kapılarını çalıyoruz. Yeni Anayasa için yolumuza devam edeceğiz.” .

Erdoğan, yaptığı değişikliklerle yama demetine dönüşen Anayasa’ya devam etmenin artık katlanılması zor bir yük haline geldiğini belirterek, anayasaların değişmez metinler olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç şüphe yok ki yeni anayasa metni, ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını sihirli bir değnek gibi bir anda değiştirip Türkiye’yi bir masal diyarına dönüştürmeyecek. Ancak ortak değerleri koruyacaktır ​milletin ortak geleceği, devletin bekası, halkın doğuştan gelen hak ve özgürlükleri, “Siyasi aktörlerin uzlaşmasını ve tüm bunları bir temelde kapsayan yeni anayasanın, Hiçbir şüpheye yer bırakmayan meşruiyet Türkiye’ye çok şey katacaktır” dedi.

İletişim Başkanlığımız ve Hukuk Politikaları Kurulumuz tarafından düzenlenen sempozyumu yeni anayasa konusundaki kararlılığımızın bir vaadi olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenleri ve katılımcıları tebrik etti. Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı hedefimizin unsurlarından biri olan yeni anayasayı milletimize ulaştırıncaya kadar çalışmaktan, çabalamaktan, mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

Sempozyumun “Yeni Anayasa İhtiyacı ve Temel Yaklaşımlar” başlıklı ilk oturumunda 1876 Anayasasından 1982 Anayasasına kadar kabul edilen anayasalar tartışılacak. Ayrıca hazırlanacak yeni anayasanın esas alınması gereken değerler de değerlendirilecektir.

“Yeni Anayasada Hak ve Özgürlükler Yaklaşımı ve Yetkilerin Düzenlenmesine İlişkin İlke ve İlişkiler” başlıklı ikinci oturumda, yeni anayasada yasama, yürütme ve yargı erklerinin hangi unsurlar ve değerler üzerinden düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkarılacak. . Ayrıca yeni anayasanın çağın demokratik gereklerine ve insan onuruna uygun temel hak ve özgürlükleri güvence altına almasına yönelik temel yaklaşımlar tartışılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu