Haber

ABD, Türkiye’deki depremzedelere acil yardım göndermeye devam ediyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından ABD’nin Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla mutfak ve hijyen malzemeleri, geçici barınaklar için dayanıklı plastik branda ve yüzbinlerce kişiye yetecek termal battaniye olmak üzere 8 tondan fazla ihtiyaç malzemesi göndereceği bildirildi. gelecek günlerde.

USAID’den yapılan yazılı açıklamada, merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde olan ve toplam 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ABD, USAID aracılığıyla Türk halkının acil ihtiyacını karşıladı. malzeme 2,5 milyon dolara mal oldu. Ulaşımın hava yolu ile sağlandığı kaydedildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’in bugün Adana Havalimanı’na gelen ilk sevkiyatı karşıladığı açıklamasında, “USAID, mutfak ve hijyen malzemeleri, geçici barınaklar için dayanıklı plastik branda ve termal battaniye olmak üzere 8 tondan fazla ihtiyacı karşılayacak.” Önümüzdeki günlerde yüzbinlerce kişiye yetecek kadar malzemesini yaklaşık 10 seferle ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada, ABD’nin bu sıkıntılı dönemde Türk halkı ve Suriye halkının yanında dayanışma içinde olmaya devam ettiğine, 85 milyon doları aşkın insani yardımın yanı sıra 2,5 milyon dolarlık malzeme sağladığına dikkat çekildi. depremlerden etkilenenler. Kararlıyız.” duyurusuna yer verildi.

Açıklamada, USAID’in insani yardım sevkiyatının USAID öncülüğünde ABD hükümeti tarafından yürütülen afet yardım faaliyetleri kapsamında yapıldığı, malzeme dağıtımının BM Göç Örgütü (IOM) tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Türk hükümeti ile koordineli olarak.

Açıklamada, yardım malzemelerinin afet yardım çalışmaları için kritik bir zamanda sevk edildiği ve USAID’in insani yardımın hızlı bir şekilde ulaştırılmasına öncelik verdiği kaydedildi.

haber-baykan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu