Haber

İngiltere, Rus paralı asker grubu Wagner’i yasaklı örgütler listesine aldı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Rus paralı askerlerden oluşan Wagner kümesinin 13 Eylül’den itibaren yasaklı örgütler listesine alınması yönünde parlamentoya bir emir taslağı sundu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 13 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen emir doğrultusunda Wagner üyeleri, ilgili kişiler ve destekçilerinin 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Ukrayna, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Libya, Mozambik ve Mali’de faaliyetleri bulunan Wagner’e ait mallara terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konulabileceği belirtildi.

Wagner’in Ukrayna ve Afrika’da kanlı operasyonlar gerçekleştirdiği kaydedildi ve bu operasyonlarda insan hakları ihlallerinin olduğu vurgulandı.

Wagner’in yasaklı terör örgütü ilan edilmesi kararının gerekçesi olarak kümenin faaliyetlerinin kapsamı, yurtdışındaki İngiliz vatandaşlarına yönelik tehditler ve teröre karşı küresel mücadeleye destek olma amacı gösterildi.

Ukrayna’nın Wagner’in terör örgütü ilan edilme davetine yanıt verdiği belirtilen açıklamada, “İngiltere, Ukrayna’ya koşulsuz desteğini sürdürecek ve Rusya’nın saldırganlığını kınamaya devam edecektir.” kelimeler kullanıldı.

İngiltere’nin Wagner’le bağlantılı 13 kişiye yaptırım uyguladığını hatırlatan açıklamada, Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat’ın değerlendirmelerine de yer verildi.

Tugendhat, “Yasak, Wagner grubunu gerçekte oldukları gibi adlandırıyor: Teröristler.” dedi. ifadelerini kullandı.

Bu hafta parlamentoda görüşülecek taslağın geçmesi halinde Wagner, İngiltere’de yasaklı 79’uncu terör örgütü olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu